
Shipping Estimate
USA
- USA
- CAN
- USA
- CAN
Ships within 48 hours · Estimated delivery Jul 7 - Jul 12
For Your Every Summer RSVP, with Code: SUMMER15
Description
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige1907, fr 110 r sedan, utkom den andra och sista delen av Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige fr frsta gngen. Under ren har den lsts av miljontals svenska skolbarn och versatts till ett sextiotal sprk. Men tiden har gtt hrt t den en gng s spnnande berttelsen. Mycket har blivit omodernt och mnga av dagens barn frstr helt enkelt inte vad det str i boken. I denna nyutgva har Arne Norlin, en av vra mest uppskattade barnboksfrfattare, gjort en
1907, för 110 år sedan, utkom den andra och sista delen av Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige för första gången. Under åren har den lästs av miljontals svenska skolbarn och översatts till ett sextiotal språk.
Men tiden har gått hårt åt den en gång så spännande berättelsen. Mycket har blivit omodernt och många av dagens barn förstår helt enkelt inte vad det står i boken.
I denna nyutgåva har Arne Norlin, en av våra mest uppskattade barnboksförfattare, gjort en omfattande bearbetning. Han har tagit fasta dels på de gripande djurhistorierna med Karrs och Gråfälls saga som ett givet huvudnummer, dels på Nils Holgerssons egen utvecklingshistoria från lat och elak till god och modig. Under resan på gåsens rygg lär sig pysslingen nämligen att samarbeta, ta hänsyn, hjälpa till och bry sig om.
Originalets sexhundra sidor har blivit knappt hundrafemtio. Och boken är illustrerad av konstnären Anton Pieck. Bilderna gjordes först för en upplaga som utkom i Nederländerna 1957. På pärmarnas insidor kan man dessutom följa med på en karta över Nils Holgerssons och vildgässens resa från Skåne till Lappland och tillbaka.
ARNE NORLIN (f. 1947) är journalist och författare. Han har ett förflutet som reporter på Aftonbladet och är kanske mest känd för sina uppskattade barn- och ungdomsböcker, som till exempel Nussekudden och serierna om Halvan och fotbollsfansen Tove och Noel. Men han har också utkommit med rosade fackböcker för vuxna, bland annat Familjen Bernadotte Makten, myterna, människorna (Fischer & Co, 2015)
"Bearbetningen är mycket känslig och välgjord ochAnton Piecks illustrationer från en nederländsk utgåva från 1957 är väldigt suggestiva. På pärmens insida finns en karta där man kan följa Nils och gässens resa. Jag hoppas verkligen att man i undervisningen kan återuppta den här boken som den var tänkt; en spännande och rolig geografibok som kan sätta fantasin i rullning och som dessutom passar utmärkt som högläsning för yngre barn."
Annakarin Lindberg, BTJ
Hersteller: Lind&co, Hantverkargatan 8, 112 21 Stockholm, Schweden, [email protected]
Shipping Notes
- Free Standard Shipping on $100+ Orders to the USA.
- Except Preorder products are shipped in 48 hours.
- Delivery to the USA:
- Standard Shipping : 3-10 business days
- If time is of the essence, please consider selecting expedited delivery for faster service.
Exchange/Return Notes
- We offer a 30-day return/exchange service after receiving.
- Final sale items are not eligible for returns or exchanges.
- To process your return/exchange, please contact us at [email protected]
- Please click here for more details>>> Return & Exchange Policy